5 liter koncentrerad druvsaft. Ekens Vitt ger så mycket som 20 liter färdigt vin på endast ca 7 dagar. Detta är utan tvekan en av våra absolut snabbaste vinsatser att tillreda! Ekens håller alltid hög kvalitet och smaken är utan tvekan väldigt fyllig och god. Aldrig har vi fått höra några klagomål kring detta märke eller dess vinsatser/fruktsafter. Perfekt att ha till middagsbjudningar eller andra trevlig- och festligheter! Vänner och bekanta lär bli imponerade.
Ett av våra mest sålda viner. Rekommenderas för dig som vill göra vin på en vecka.
Snabb leverans hem till dörren. Jäsningen startar blixtsnabbt. Resultatet är verkligen prisvärt.
Enkelt och bra instruktion.
Bara att sätta igång. Jag ska absolut göra mer.
Lite dyrare än satser av annat vittvin på vissa håll men riktigt utsökt gott!
Haft problem med att bubblar över i jäskärlet , och kan ta längre än 7 dgr, kanske mer som 10-11 dgr. Väl värt att vänta på!
Är så nöjd med vinet, var första gången jag gjorde vin och fick enbart komplimanger. Lät jäsningen ta lite längre tid, c.a. två veckor, i lite kallare temperatur(15°) och det blev glasklart och mycket gott. Använde er alkoholmätare, mätte alkoholhalten flera gånger och det landade alltid på 14-15% när kolsyran var borta. Bjöd in till fest och alla 20 liter tog slut så ja, köp bara köp.
Helt OK
Hade i 1kg extra bryggsocker vid start så jäste totalt 10 dagar. Har precis fått det klart och smakar lite klent men god smak. Dock är eftersmaken lite konstig. Men kan vara så att den behöver mogna till sig. Kom upp i ca 13%. Mer jobb med att få ur kolsyran än jag kunde ana. Behöver nog skakas ur 2 dagar för att få ur allt. Klarnat nu så ligger i ny tunna och ska skaka ur resten innan buteljering. Annars väldigt enkelt förstagångsvin. Rekommenderas!
Bra bordsvin till rätt pris som jag rekomenderar.
Mycket nöjd och kommer att komma åter med flera beställningar.
Bra produkt till bra pris.
Dricker inte alkohol själv men tycker det e kul att sätta vin. Detta vinet var grymt lätt att sätta och enligt dom som har smakat var det supergott .
Gillar du vin så sätt detta , både lätt och gott.
Mycket bra kvalitet på vinet. Enkelt att brygga och en perfekt instruktion. Enklare och bättre än så här kan det inte bli.
bra
PGW är super, som vanligt så gick det fort från att beställningen lades till att man hade den.
Vinet kommer till sin rätt med bara några dagar till nån veckas lagring. Jag hade inte alltför höga förväntningar men det blev jättegott! Kommer definitivt köpa det här vinet igen.
Helt klart värt priset och ger bra vin!
Bra kvalite...snabb vin men hjäser i regel något dygn extra
Enkelt gott o prisvärt vin....
Enkelt gott o prisvärt vin....
Mycket bra
Kanongott, rekommenderas
Bra bordsvin till ett bra pris
Som vanligt bra i både tidsåtgång, smak och kvalitet!
Bra
Bra smak som vanligt
Kommer att köpa mer
På gång, men brukar bli jättebra
Suverän produkt, håller vad den lovar
Enkelt och smakar helt okej. Men om man blandar med en skvätt fruktsoda så blir det kalas!
Ett verkligen gott matvin till ett bra pris. Kanske lite väl alkoholstarkt, men kan med fördel späs med lite vatten eller is då det också är smakrikt.
Hade i lite extra vatten och socker från början, vilket medför några extra dagars jäsning, men fortfarande fruktigt och gott. Följ recept o instruktioner första gången, sedan kan man börja modifiera lite efter smak o behag.
Om man väntar två veckor(och ruskar vinet sista veckan)innan man tillsätter jässtoppet och lagrar det minst en vecka så blir det ett gott vin till ett väldigt bra pris.
Väldigt bra för det priset.
Blir inte enklare än så här. Fantastisk service som vanligt dessutom!
Blir inte enklare än så här. Fantastisk service som vanligt dessutom!
Verkligen gott bordsvin. Bra pris.
Verkligen gott bordsvin. Bra pris.
Fantastiskt bra när man använder filter 100.
Produkten är som vanligt bra, enkelt och gott resultat. Leveransen är galet snabb.
Måste även passa på att berömma PGW för kanske Sveriges bästa kundservice, blev chockad över deras snabba kundbemötande på ett väldigt positivt sätt.
All heder
Mvh/
Stefan S
Snabb leverans
Mycket bra vin
Bra pris, bra smak, bra kvalitet
toppen
H Björk
toppen
H Björk
Det bästa är att slippa bära hem en massa strösocker från mataffären. Enkelt att utföra, goda instruktioner.
Hans B
har blandat detta med annat kan ej recensera!
Enkel och lättfattlig bruksanvisning, lätt som en plätt. Förvånansvärt gott.
/H Björk
Med tanke på priset och den lilla insatsen som krävs så är det här ett bra alternativ för att få ett billigt vitt vin. Ingen superkvalitet men helt klart lika drickvänligt som de 1-liters tetraförpackningarna man kan köpa i t.ex. Tyskland.
Utmärkt
Utmärkt
Gott vin. Snabb lev.
Perfekt
Väldigt prisvärt.
Det tar nio dagar att jäsa och två dagar att skaka och det slutar ändå inte att pysa och det klarnar inte.
utmärkt
Snabb och felfri leverans
Mycket prisvärd och gott
Kanongott
Detta vin kom igång med jäsningen fint - precis som det brukar och blir - även det som vanligt - jättebra!