Fermentis SafBrew BR-8, 5 g

69 kr
I lager Vikt: 5 g
SKU
150008
Snabb överblick
Tämj det vilda! SafBrew BR-8 ger dig de komplexa, "vilda" smakerna av Brettanomyces, men med full kontroll över jäsningen. Skapa öl med karaktär – stall, läder, frukt – och undvik flaskbomber med denna unika torrjäst.

Redo att ta ditt hembryggande till en helt ny nivå av komplexitet och karaktär? Med Fermentis SafBrew BR-8, 5 g får du tillgång till en renodlad Brettanomyces bruxellensis torrjäst, speciellt framtagen för oss bryggare som vill utforska de vilda smakerna, men med kontroll och säkerhet!

Föreställ dig smaken av en traditionell, spontanjäst öl, men utan gissningarna och risken för oönskade överraskningar. SafBrew BR-8 ger dig den möjligheten. Denna noggrant utvalda stam av Brettanomyces producerar de karaktäristiska fenoler och estrar som förknippas med ”vildjäst”, men med en förutsägbarhet som minimerar risken för överkarbonering och flaskbomber.

Funktioner och Fördelar

  • Kontrollerad Vildhet: Upplev komplexiteten av Brettanomyces utan att kompromissa med stabilitet och förutsägbarhet.
  • Sekundärjäsningsexpert: Perfekt optimerad för sekundärjäsning i flaska eller fat, vilket ger ölen den tid den behöver för att utveckla sin fulla potential.
  • Unika Smakprofiler: Producerar distinkta smaker av stall, häst och läder, balanserat med fruktiga och pigga toner.
  • Långsam Mognad, Stort Belöning: Kräver 1-3 månaders mognadstid för att fullt utveckla sin karaktär, vilket ger en öl som är värd att vänta på.
  • Minimerad Risk: Hjälper till att undvika överkarbonering och flaskbomber, förutsatt att rekommendationerna följs.

En smak av det oväntade, nu i dina händer!

Säkerställ en lyckad jäsning

För att undvika problem med överkarbonering är det viktigt att inte använda en jäst som är maltotriose-negativ under primärjäsningen om SafBrew BR-8 ska tillsättas för kolsyrejäsning. Om du är osäker, använd en jäst som förjäser maltotriose under primärjäsningen. BR-8 är inte tänkt att användas ensam under primärjäsningen, utan bör kombineras med en annan jäst för detta ändamål.

När stall och läder blir en symfoni

Tänk dig att du öppnar en flaska av din egen hembryggda öl, och en arom av läder och stall fyller luften. Det är inte en defekt, det är en medveten och komplex smakprofil skapad av SafBrew BR-8. Denna jäst förvandlar din öl till en upplevelse, en resa genom de mer okonventionella smakerna som öl kan erbjuda. Den kombineras vackert med fruktiga toner som skapar en perfekt balans.

En eftermiddag i bryggeriet: Skapa en Brettanomyces-mästerverk

Du står i ditt bryggeri, omgiven av dofterna av malt och humle. Du tillsätter SafBrew BR-8 till din öl, vetande att du planterar fröet till något speciellt. Du vet att det kommer att ta tid, men du har tålamodet. Du ser fram emot den dag då du kan dela detta unika öl med dina vänner, berätta historien om dess tillkomst och se deras förvåning och uppskattning över de komplexa smakerna.

Mer än bara jäst: En biljett till en djupare förståelse

Att använda SafBrew BR-8 är inte bara att tillsätta jäst till din öl. Det är att dyka ner i en värld av mikrobiologi och smakupplevelser. Det är att lära sig om Brettanomyces, dess egenskaper och dess potential att förvandla öl. Det är att utmana dina smaklökar och din förståelse för vad öl kan vara. Det är en resa som kommer att göra dig till en mer kunnig och passionerad bryggare.

Produktspecifikationer:

  • Dosering: 10 g per 100 liter
  • Förjäsbarhet: Hög
  • Alkoholtolerans: 8,5 %
  • Flockning: Medium
  • Jästemperatur: 15 - 25 °C

Tillverkare: Fermentis. Se Produktspecifikationer för mer information.

Starta din bryggresa idag!

Vänta inte längre med att utforska de "vilda" smakerna! Beställ din Fermentis SafBrew BR-8, 5 g idag och börja brygga en öl som sticker ut från mängden!

0
Rating:
0% of 100
Write Your Own Review
Du recenserar:Fermentis SafBrew BR-8, 5 g
Ditt betyg